OpenData.cz v médiích

Litomyšl otevře data o zakázkách veřejnosti
2011-04-06

Litomyšl (Svitavsko) - Litomyšl se stane jedním z měst, které pilotně vyzkouší projekt iniciativy OpenData.cz. Nejenže radnice zveřejňuje veškerá výběrová řízení na webových stránkách, ale nově díky projektu porovnává cenové podmínky zakázek v jednotlivých městech. Město se tak snaží o co nejvyšší transparentnost veřejných zakázek, řekl dnes novinářům místostarosta Radomil Kašpar.

ondemand_videoVíce

Dvacet minut Radiožurnálu
2011-01-21

Rozhovor v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

ondemand_videoVíce

Vědci připravují web, který odhalí předražené zakázky
2011-01-21

Martin Nečaský se na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy věnuje počítačovému jazyku XML. Teď si k němu přibral ještě jednu oblast - veřejné zakázky. Spolu s kolegou z Vysoké školy ekonomické v Praze totiž chce vytvořit databázi, která by dokázala porovnávat třeba ceny vysoutěžených služeb.

"Chtěli bychom iniciovat vybudování transparentní datové infrastruktury," říká osmadvacetiletý odborný asistent. "Je to však ambiciózní plán, který se nepodaří uskutečnit ze dne na den," přiznává.

ondemand_videoVíce

Za veřejná data bojuje i evropská iniciativa
2011-01-21

Čeští vědci, kteří by rádi rozjeli webovou aplikaci shromažďující informace o veřejných zakázkách, se inspirovali v zahraničí. V západní Evropě už totiž několik let působí iniciativa Open Government Data (volný překlad by zněl: Transparentní veřejné údaje).

Jejím cílem je shromažďovat dostupné úřední informace, dávat je na jedno místo a zároveň tlačit na státní instituce, aby toho zveřejňovaly co nejvíc.

ondemand_videoVíce